اتحادیه اروپا: پاسخ برجامی ایران معقول است/ منتظر آمریکا هستیم!

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی در یک رویداد دانشگاهی در اسپانیا، پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا را معقول خواند. 

«لارنس نورمن» خبرنگار آمریکایی در رشته توییتی اعلام کرد: بورل در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه سمینار Quo Vadis در اسپانیا گزارش کوتاهی در مورد مذاکرات ارائه داد. وی افزود: بورل گفت بعد از ارائه پیشنهادش درباره متن نهایی، ایران پاسخ داد که فکر می‌کنم معقول بود. (پاسخ ایران) به آمریکا منتقل شد که هنوز جواب نداده است. ما منتظر پاسخ آن هستیم و امیدوارم این پاسخ به ما اجازه دهد مذاکرات را کامل کنیم. به آن امیدوارم، اما نمی‌توانم اطمینان بدهم. 

بیشتر بخوانید: اولیانوف درباره برجام توییت جدید زد

این خبرنگار آمریکایی در توییتی دیگر نوشت «قرار بود پاسخ (آمریکا) تاکنون دریافت شده باشد. دیداری در وین برای اواخر هفته قبل پیش‌بینی شده بود که میسر نشد. ممکن است چنین دیداری در این هفته برگزار شود».

نورمن در ادامه به بررسی اظهارات بورل پرداخت و نوشت نظر وی همسو با نظر برخی از دیپلمات‌های اروپایی است که پاسخ ایران به متن اتحادیه اروپا را معقول خوانده بودند. وی افزود: در واقع، کمی فراتر از آن است، بیشتر پاسخ‌هایی که من از منابع اروپایی دریافت کردم این بود که آمریکا می‌تواند با پاسخ ایران همکاری کند. 

بیشتر بخوانید: ادعای جدید آمریکا درباره توافق هسته‌ای/ برخی شکاف‌ها را پر کرده‌ایم اما…

دوشنبه (۲۲ اوت) همچنین «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از گفت‌وگو با همتای ایرانی خود درباره مذاکرات وین خبر داد و یادآوری کرد: یک هفته پیش در چنین روزی، ایران به سایر شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین پیش‌نویس پیشنهادات نهایی و از نظر ما کاملا معقول خود در خصوص پیش‌نویس تصمیم احیای برجام را ارائه کرد. امیدواریم بررسی این پیشنهادها در واشنگتن زمان زیادی نبرد.

به گزارش فارس، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه ۳۱ مردادماه در نشست با خبرنگاران گفت: مطلع هستید در آخرین دور مذاکرات در وین، پیشنهاداتی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف‌های مذاکره از جمله ایران ارائه شد و طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسؤولانه خود پاسخش را نسبت به پیشنهاد طرف اروپایی در زمان مقرر داد. تا اینجای کار هنوز از سوی طرف مقابل، مشخصا دولت آمریکا پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی دریافت نکردیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: آنچه مهم است تاکنون تعلل طرف آمریکایی در ارائه پاسخ است وگرنه ما در این زمینه به موقع عمل کرده و نشان دادیم مسؤولانه عمل می‌کنیم. دولت آمریکا مسؤول شرایط کنونی برجام و عدم اجرای توافق تا الان است و در روند جاری هم دولت آمریکا مسؤول وضعیت کنونی است و اگر اراده سیاسی را به صورت جدی در عمل نشان دهد و همگام با قول و اظهارنظر در عمل هم مسؤولانه عمل کند می‌توانیم به سمت مرحله بعدی حرکت کنیم.

کنعانی خاطرنشان کرد: ایران اعلام کرد ما به دنبال توافق هستیم و تیم مذاکره کننده ایران با هدف تامین منافع ملت و با هدف تحقق منافع قانونی دولت و ملت ایران در میز مذاکرات حضور یافت و در مسیر مذاکره به صورت جدی و حرفه‌ای عمل کرد و همچنان در این مسیر پای کار ایستاده است.