آمریکا دوباره زیرساخت‌های شرق سوریه را بمباران کرد

به گزارش خبرگزاری برنا، پایگاه اطلاع‌رسانی ارم نیوز امارات بامداد پنجشنبه به نقل از رویترز گزارش داد که نیروهای ائتلاف متجاوز آمریکایی که چهارشنبه شب مناطقی از سوریه را هدف قرار داده بودند بامداد پنجشنبه نیز بار دیگر بطور گسترده مردم و زیرساخت‌های سوریه را هدف قرار دادند. 

در این پیوند دو مقام آمریکایی بامداد پنجشنبه در گفت وگو با رویترز ادعا کردند که ارتش آمریکا پس از حمله موشکی به پایگاههای نظامیان این کشور در سوریه در روز چهارشنبه، مواضع شبه نظامیان را هدف قرار داده است.   

این دو مقام که نخواستند نامشان بیان شود، گفتند که حمله نیروهای نظامی آمریکا موجب کشته شدن تعداد نامعلومی از شبه نظامیان حامی دولت سوریه شد. 

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز چهارشنبه ادعا کرد که پایگاههای نیروهای متجاوز آمریکا در خاک سوریه توسط پهپاد مورد هدف قرار گرفته و واشنگتن به بقایای این پهپادها دست یافته است. 

در همین حال «کولین کال» معاون سیاسی وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری از اظهار نظر پیرامون این حمله خودداری کرد و خطاب به خبرنگاران گفت: زمانی که از جزئیات این حمله آگاه شویم آن‌ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. 

برخی رسانه‌ها نیز تصاویری از تبادل آتش بین توپخانه ارتش سوریه و نظامیان آمریکایی در حومه المیادین منتشر کردند. 

شامگاه چهارشنبه دو پایگاه نظامی اشغالگران آمریکایی در میدان نفتی «العمر» و میدان گازی «کونیکو» در شرق سوریه هدف حملات راکتی قرار گرفت.  

منابع خبری سوریه گفتند که این عملیات‌ها در پاسخ به حملات تجاوزکارانه شب گذشته ارتش آمریکا که به بهانه حملات متعدد به پایگاه‌های این کشور به مواضع گروه‌های مقاومت در شرق سوریه حمله کرده بود، انجام شد. 

در همین حال سخنگوی سازمان ملل متحد در پی تجاوز بامداد چهارشنبه ارتش آمریکا به مردم و زیرساخت‌های سوریه، بر حمایت از تمامیت ارضی سوریه تاکید کرد. 

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی گفت که سازمان ملل از این حمله اطلاع کامل دارد و نسبت به شرایط ناپایدار منطقه نگران است. 

سخنگوی سازمان ملل همچنین طرف‌های درگیر در سوریه را به خویشتنداری و پرهیز از تشدید شرایط فراخواند. 

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز تجاوز بامداد روز گذشته ارتش آمریکا به مردم و زیرساخت‌های سوریه را نقض حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی این کشور دانست و آن را قویا محکوم کرد. 

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، این تجاوز جدید ارتش آمریکا علیه مردم سوریه، را اقدام تروریستی علیه گروه‌های مردمی و مبارز مخالف اشغالگری توصیف و هرگونه وابستگی آنان را به جمهوری اسلامی ایران تکذیب کرد. 

کنعانی تصریح کرد: استمرار حضور نظامیان آمریکایی در بخش‌هایی از خاک سوریه، برخلاف قوانین بین‌المللی و ناقض حاکمیت ملی این کشور بوده و اشغالگری به شمار می‌رود و بر این اساس می‌بایست فورا سوریه را ترک نموده و به غارت ثروت‌های نفتی و غلات این کشور خاتمه بخشند. 

با شکست گروه تروریستی «داعش» به عنوان بازوی نظامی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و ادامه کشتار مردم این کشور کردند. 

طی سال‌های اخیر آمریکا در منطقه غرب آسیا به ویژه در سوریه بلای جان مردم و سارق منابع نفتی آن‌ها شده است، اقدامی که پیش از این گروهک تروریستی داعش انجام می‌داد. 

مناطق تحت اشغال نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان «قسد» تحت حمایت آن‌ها در الحسکه و دیگر مناطق شمالی سوریه، همواره شاهد اعتراضات شهروندان سوری به حضور اقدامات تروریستی اشغالگران و شبه نظامیان علیه ساکنان این مناطق است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف