آزادی زندانیان دانشگاهی جرائم غیرعمد در دستورکار نهاد رهبری و ستاد دیه

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از  مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، همزمان با سالروز شهادت شهید اسدالله لاجوردی، رئیس سازمان زندان‌ها و بنیانگذار ستاد دیه کل کشور آیین امضا تفاهم‌نامه طرح «رویش امید» به منظور مشارکت در آزادی زندانیان دانشگاهی جرائم غیر عمد میان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و ستاد دیه کل کشور برگزار شد.

حجت الاسلام فاطمی‌پور، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در این مراسم گفت: نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در دو سال گذشته و با رویکرد فعالیت‌های اجتماعی اقدامات خوبی صورت داده است که از جمله آنها می‌توان به تاسیس مراکز نیکوکاری نهال انقلاب در دانشگاه‌ها با عنوان «منّا» اشاره کرد.

وی در ادامه افزود: حدود 100 مرکز خیریه در دانشگاه‌ها تاسیس شده است و ما در برنامه بلند مدت در نظر داریم که در هر دانشگاه یک مرکز خیریه تاسیس و شبکه‌ای از مراکز خیریه سطح دانشگاه‌ها تشکیل شود که یکی از اولویت‌های این مراکز تقویت و فرهنگ سازی است و امروز و در راستای تفاهمنامه طرح «رویش امید» که فیما بین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و ستاد دیه کل کشور شکل گرفته شاهد گام مهمی در عمل به ماموریت‌های اجتماعی خود هستیم.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: برای تحقق این امر ما می‌توانیم شعار و رویکردی را در سال آینده در سطح دانشگاه‌ها تعریف کرده و اینطور فرهنگ‌سازی کنیم که یکی از رسالت‌های دانشگاه هم تقویت و تحقق امر مشارکت در آزادی زندانیان نیازمند دانشگاهی جرائم غیر عمد باشد.

وی افزود: البته مطالعات انجام شده در این حوزه تایید می‌کند که مردم در این رویدادهای خیریه و مشارکت‌ در امور خیر به ویژه در جهت آزادسازی زندانیان همیشه ثابت قدم بوده و هستند و اتفاقات مثبتی را رقم زده‌اند. ما مسئولین دانشگاهی هم باید تلاش کنیم که در این گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی موثر باشیم.

علی شمس، رئیس ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند در ادامه این جلسه با اشاره به تلاش فراگیر دشمنان و اعضای گروهک منافقین برای ارائه تصویری وارونه از شهید لاجوردی، با برشمردن چند ویژگی‌ شخصیتی او، گفت: شهید اسدالله لاجوردی در همان آغاز مسئولیت ریاست سازمان زندان‌ها پیگیری‌های زیادی در خصوص وضعیت زندانیان داشت و برای حل مشکلات زندانیان عمد و غیر عمد دلسوزانه تلاش می‌کرد و پیگیر حل مشکلات آنان بود.

وی در ادامه افزود: علی‌رغم تمامی هجمه‌های صورت گرفته علیه شهید لاجوردی، ایشان در ابتدا بنیانگذار ستاد دیه کل کشور بودند و از همان آغاز تاکنون اقدامات موثری در راستای آزادسازی زندانیان در این ستاد صورت گرفته است و باید بگوییم خوشبختانه با فرهنگ‌سازی‌هایی که در این بخش صورت گرفته است شاهد کاهش آمار زندانیان جرایم غیر عمد بوده‌ایم.

رئیس ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند عنوان کرد: مشارکت‌های چشم‌گیر مردمی یکی از ارکان مهم ستاد دیه کل کشور به حساب می‌آید و این مشارکت‌ها منجر به آزادسازی 7 تا 10 هزار نفر از زندانیان شده است.

وی با اشاره به مشارکت میان دستگاه‌ها به منظور کاهش آمار زندانیان تشریح کرد: ما توانستیم جهت افزایش مشارکت‌ها با صنوف مختلف ارتباط بگیریم و در همین جریانات، پیشنهاد مشارکت در آزادی زندانیان نیازمند دانشگاهی جرائم غیر عمد، امر مبارکی است.

انتهای پیام/