وزیر علوم: پارکهای علم و فناوری 42 هزار شغل ایجاد کرده اند

دکتر منصور غلامی روز شنبه در حاشیه مراسم آغاز جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: هم اکنون 43 پارک علم و فناوری در سطح کشور وجود دارند که در کنار مراکز رشد دانشگاهی از ایده های نو، توسعه اشتغال، کارآفرینی و ایجاد شغلهای پایدار حمایت می کنند.
وی ادامه داد: دانشجویان اگر بعد از دانش آموختگی صاحب ایده و فکر جدیدی باشند که بشود در ادامه به اشتغالشان بینجامد یا قادر به تولید فناوریهای قابل استفاده در صنعت باشد، هم مراکز رشد و هم پارکهای علم و فناوری مورد حمایت قرار می گیرند.
غلامی گفت: بطور معمول دانشگاهها برای تحصیل دانشجویان و داوطلبان تحصیل زمینه فعالیت را فراهم می کنند و خیلی در خصوص بحث اشتغال آنها برنامه و وظیفه ای ندارند.
وی افزود: با اتفاقاتی که در سالهای اخیر افتاده است یعنی تعداد دانش آموختگان دانشگاهها زیاد شد و به تناسب تحصیلاتشان امکان اشتغال فراهم نبود، وزارت علوم طرحی را با عنوان ‘مهارت افزایی و اشتغال پذیری دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی’ تهیه کرد تا دانشجویان دانشگاهها به هنگام تحصیل در کارگاههای آموزشی متناسب با رشته تحصیلی و مشاغلی که بعد از اتمام تحصیلات قرار است در آنها مشغول کار شوند شرکت کنند. پارسال این دوره اجرا شد و نتایج ارزیابیهای آن نیز خوب بود.
وزیر علوم ادامه داد: آمار دقیقی از تعداد دانش آموختگان دانشگاهی بیکار در کشور نداریم اما چندی پیش در شورای ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور دو گزارش در این خصوص ارائه شد. کک گزارش پیمایشی بود که وزارت علوم انجام داد و گزارش دیگر مبتنی بر پیمایش ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور بود. این هر دو گزارش نشان می دادند در سطح کارشناسی به نسبت سایر دوره ها میزان بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی بیشتر است.
وی گفت: تعداد بیکاران دانش آموخته دوره های کارشناسی ارشد و دکترا و به خصوص دانش آموختگان دوره های دکترا کمتر است. ظرف سه سال اخیر تعداد دانش آموختگان دکترا بیشتر شده و جذب آنها که معمولا در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی صورت می گیرد نیز پایین آمده لذا یک انباشت بیکاری در این طیف مشاهده می شود اما تعدادشان نسبت به کل فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور کمتر از 10 درصد است.
غلامی همچنین در مورد تامین ارز دانشجویان بورسیه وزارت علوم اظهار داشت: از باب تامین ارز این دسته از دانشجویان مشکلی نداریم و با بانک مرکزی به توافق رسیده ایم گرچه این کار مقداری به تاخیر افتاده بود ولی مشکل حل شد. در سالهای بعد هم اگر لازم باشد که اعزام دانشجوی بورسیه به خارج صورت گیرد انجام خواهیم داد و از این بابت مشکلی نداریم.
وی در خصوص شهریه دانشجویان افغانستانی در ایران هم گفت: دانشگاههای کشور برای پذیرش دانشجویان خارجی شهریه مصوب هیات امنا دارند اما در خصوص دانشجویان افغانستانی به دانشگاهها توصیه کردیم در مورد شهریه این طیف که منبع درآمدشان در ایران است و از خارج از کشور برایشان پول نمی آید مساعدت صورت گیرد.
وزیر علوم افزود: این مساعدت می تواند به این صورت باشد که آنها شهریه خود را به ریال پرداخت کنند یا مقداری از شهریه شان تقسیط شود و یا حتی اگر امکان داشت هیاتهای امنای دانشگاهها مبالغ شهریه را کاهش دهند تا دانشجویان افغانستانی که منبع درآمدشان ایران است دچار مشکل نشوند.
1922/1858

انتهای پیام /*


فرهنگی


وزیر علوم


اشتغال


پارک علم و فناوری

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *