دولت الکترونیک امور اداری را به‌ نظام اعتماد تبدیل می‌کند

به گزارش ایرنا علی زینی وند روز یکشنبه در نشست هم‌اندیشی مدیران فناوری اطلاعات اداره‌های استان افزود: با استقرار دولت الکترونیک در نظام اداری ، جلوی رانت اطلاعاتی و رانت‌های دیگر گرفته می‌شود.
وی اظهار داشت: اگر دولت ها نتواند جلوی رانت و فساد را بگیرند در نظام اداری با چالش جدی مواجه خواهند شد، در حالیکه دولت الکترونیک می‌تواند بخش عمده‌ای از این مسائل را سامان دهد.
زینی وند بابیان اینکه مدیران باید درک درستی از دانش و فناوری روز داشته باشند ادامه داد: باید به بودجه استقرار دولت الکترونیک در اداره‌ها هم توجه ویژه‌ای شود زیرا این امر موجب چابک شدن دولت می‌شود.
وی افزود: علی‌رغم دغدغه‌ مدیران آی تی اداره‌های استان در زمینهٔ دولت الکترونیک اقدامات خوبی در استان انجام‌ داد که می‌توان به برگزاری نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان اشاره کرد.
معاون استانداری یزد با اشاره به زیرساخت‌های استان در توسعه دولت الکترونیک خاطرنشان کرد: یزد می‌تواند به‌عنوان پایلوت ( نمونه آزمایشی) موفق در این امر باشد.
وی بابیان اینکه دولت الکترونیک در واقع انقلابی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است، افزود: زیرساخت‌هایی که برای این امر در استان سرمایه‌گذاری شد، هنوز بهره‌برداری چندانی از آن‌ها نمی‌شود، شاید به کمتر از 50 درصد برسد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد افزود: شعار دولت الکترونیک در دولت تدبیر و امید برجسته شد ، این شعار تزئینی و لوکس نیست بلکه اگر کشوری در بخش دولتی و خصوصی به استقرار و توسعه این امر توجه نکنند درروند توسعه با مشکلات و سختی‌های زیادی روبرو خواهند شد.

** تغییر رویکرد مدیران به حوزه آی تی
همچنین رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات ) نهاد ریاست جمهوری در یزد گفت: رویکرد مدیران باید به حوزه آی تی تغییر کند زیرا این حوزه اهمیت بسیاری در توسعه کشور دارد.
غلامرضا صمصامی افزود: اکنون ثروتمندترین شرکت‌ها در جهان مراکز آی تی هستند درآمد هندوستان در این حوزه با درآمد نفت کشور ما برابری می‌کند.
وی اظهار داشت: بخش آی تی علاوه بر کاهش فساد، رانت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها ، تولید ثروت را برای یک سازمان به ارمغان می‌آورد.

**دولت الکترونیک شفافیت ایجاد می‌کند
همچنین مدیر فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری یزد در این نشست گفت: اداره‌های استان اقدامات خوبی در زمینهٔ توسعه دولت الکترونیک انجام دادند، باید تلاش‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
محمدحسین زارع تقویت دولت الکترونیک را از جمله تأکیدهای رئیس‌جمهوری یادکرد و افزود: دولت الکترونیک شفافیت ایجاد می‌کند.
وی اظهار داشت: در برخی اداره‌ها هنوز خدمات آن‌ها الکترونیکی نیست ، انتظار می‌رود پس از این همه تأکید و توصیه‌ها برای تسریع در اجرای دولت الکترونیک ، در این مهم سرعت عمل به خرج دهند.

** دولت الکترونیک عامل کاهش فساد و رانت می‌شود
همچنین مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات یزد گفت: در سال‌های اخیر در خصوص گسترش فناوری در این حوزه برای رفاه حال مردم و رفع نیازهای آن‌ها اقدام‌های خوبی انجام شد.
اکرم فداکار افزود:دولت الکترونیک علاوه بر خدمات و رفاهی که برای مردم دارد، در کاهش فساد و مبارزه با رانت نیز بسیار مؤثر است.
وی خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت‌ها در موضوع‌های مختلف برای دولت الکترونیک استفاده شود.
دولت الکترونیک به معنای استفاده‌ از فناوری اطلاعات به ‌منظور تسهیل امور دولتی در جابه‌جایی اطلاعات بین مردم، بازار و بنگاه‌های اقتصادی، سازمان‌ها و ارگان‌ها و مؤسسات دولتی است.
به‌بیان‌دیگر دولت الکترونیک، دولت دیجیتالی بدون دیوار و ساختمان بوده و سازمانی مجازی است که خدمات دولتی را به‌طور مستقیم به شهروندان ارائه می‌دهد و موجب مشارکت آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی می‌شود.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک‌میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.
2088/ 2047/

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


دولت الكترونيك


هم انديشي


يزد

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *