بررسی مسائل استارت آپ ها در 2 میزگرد روز نخست اینوتکس 2018

به گزارش گروه علمی ایرنا از نمایشگاه اینوتکس 2018 که در بوستان گفت و گو در حال برگزاری است، در میزگرد نخست «نکات کاربردی برای سرمایه گذاری در استارت آپ ها»، «محمد احمدی» و «علی عمیدی» مدیران عامل 2 شرکت نوپا، «سهیل عباسی» مدیر یک شرکت شتابدهنده و «مریم نجفی، مجید زورمند و محمد رامین کمیلیان» اعضای یک گروه سرمایه گذاری حضور داشتند.
در این میزگرد، معیارهای مهم در ارزیابی گروه های استارت آپی برای جذب شتاب دهنده ها و سرمایه گذاران ارزیابی شد.
به اعتقاد سخنرانان این پنل، معیارهایی مانند داشتن یک تیم منسجم، پویا بودن استارت آپ ها و داشتن نمونه محصول اولیه بیش از پیش باید مورد توجه فعالان بازار قرار می گیرد.
موضوع دیگری که در این پنل به آن اشاره شد تشخیص یک استارت آپ موفق است که با توجه به گفته های محمد احمدی، کار ساده ای نیست و در بسیاری از موارد شرکت های سرمایه گذار در تشخیص این استارت آپ ها دچار خطا می شوند.

** در میزگرد «چالش های اکوسیستم کارآفرینی خوب از منظر استارتاپ ها و سرمایه گذاران» چه گذشت؟
جمع بندی این میزگرد نشان می دهد اکوسیستم کارآفرینی در کشور با چالش های بی شماری روبروست.
به گفته سخنرانان این میزگرد، اکوسیستم ها اگر قرار باشد موفقیتی به دست بیاورند، باید لینک های بسیار قوی داشته باشند و برای تحقق این موضوع، 2پیش نیاز دانشگاه های کارآمد و مدیران باسواد نیاز است.
به اعتقاد آنان، دانشگاه ها با نیازهای بازار کار فاصله بسیاری دارند و در 40 سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته های دانشگاهی در مواردی بوده که تناسبی با نیاز بازار کار نداشته است. از سوی دیگر ساختار آموزشی دانشگاه ها به گونه ای بوده که نیروی کار تاثیرگذار تربیت نکرده است.
در بخش دیگری از این میزگرد تخصصی، به کوچک بودن استارت آپ ها و اینکه صدای آنها به گوش دانشگاه ها نمی رسد، اشاره شد.
فعالان استارت آپی معتقدند نمی توان با دانشگاه ها تعامل مناسبی برقرار کرد و فقط شرکت های بزرگ این توانایی را دارند.
آمارهای منتشر شده از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا حاکی از آن است که نقش دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار کمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی کافی برخوردار نیستند.
همچنین بررسی ها نشان می دهد از هر سه فرد تحصیلکرده در آمریکا، فقط یک نفر در رشته تخصصی که تحصیل کرده است، جذب بازار کار می شود.
ناکارآمدی دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در حالی چالش برانگیز شده که به باور برخی صاحبنظران در این میزگرد، برخی فعالان استارت آپ ها کم سواد یا بی سوادند و به افزایش سطح سواد خود توجهی ندارند.
به اعتقاد آنان، تا زمانی که توهم دانایی در برخی استارت آپ ها شکسته نشود، نمی توان راه را برای رشد استارتاپ ها و در نتیجه بازار کار مناسب باز کرد.

** واکاوی سازوکار هوشمندسازی شهرها در بخش سوم نمایشگاه
امروزه موضوع شهر هوشمند توجه مردم بسیاری از کشورهای جهان را به خود جلب کرده است.
در این میزگرد به این موضوع اشاره شد که شهر هوشمند به توسعه سیستم های شهری مبتنی بر فناوری اشاره دارد که در نهایت به پیش رفتن شهرها به سمت مدیریت موثر و کارآمد و رشد اقتصادی منجر می شود.
نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناور، در 6 دوره گذشته میزبان بیش از 750 شرکت فناور از 25 کشور جهان بود و انعقاد بیش از 130 سند همکاری طی دوران برگزاری، بخشی از دستاوردهای این رویداد به شمار می رود.
امسال بیش از یک هزار فعال در حوزه نوآوری و فناوری در قالب استارت آپ و شرکت دانش بنیان در نمایشگاه اینوتکس شرکت کرده اند.
پیش بینی می شود روزانه بیش از 2 هزار نفر از این رویداد بازدید کنند.
این نمایشگاه که از دیروز (پنجشنبه) کار خود را آغاز کرد تا شنبه (شانزدهم تیرماه) در بوستان گفت و گو تهران برپاست.
علاقه مندان می توانند از ساعت 10صبح تا 8 شب در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

علمی**1836**9187*1961*

انتهای پیام /*


علمي آموزشي


استارت آپ


اينوتكس


هوشمندسازي

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *